Bezpieczeństwo wysłanej paczki zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest właściwe opakowanie przedmiotu, zapobiegające uszkodzeniom podczas wymagającego transportu. Użycie wytrzymałych materiałów ogranicza ryzyko przypadkowego rozerwania pudełka, papieru lub folii, co przekłada się na ostateczny stan doręczonego przedmiotu. Właściwe zapakowanie jest niezwykle ważne w przypadku produktów szklanych lub podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Wówczas warto skorzystać z piankowych wypełnień, foliowych pęcherzyków z powietrzem lub styropianowych form.

W tym celu sprawdzą się również gazety, gąbki lub inne miękkie materiały, zabezpieczające produkt przed zniszczeniem podczas przewożenia. Odpowiednie zapakowanie przesyłki jest niezwykle ważne, ponieważ niektóre firmy kurierskie nie zwracają uwagi na stan powierzonych im przedmiotów. Uszkodzenia towarów wynikają również ze zdarzeń losowych, takich jak upadek podczas jazdy lub sortowania. Z tego powodu warto zadbać o dokładne wypełnienie wolnych przestrzeni, niezależnie od rodzaju wysyłanego produktu.

Śledzenie przesyłki

Obecnie większość polskich i zagranicznych przewoźników oferuje specjalne panele służące do śledzenia nadanej przesyłki. Znajdują się one na stronach internetowych firm kurierskich i działają dzięki numerowi przewozowemu, który otrzymujesz każdorazowo po nadaniu paczki. Wpisanie odpowiednich danych umożliwia zorientowanie się w aktualnej lokalizacji przesyłki oraz przewidywanym czasie jej dostarczenia. Każda placówka ma obowiązek rejestrowania danej paczki w momencie, gdy opuszcza ona konkretne miejsce lub do niego trafia.

Dzięki temu klient otrzymuje rzetelne informacje na temat godzinowej historii trasy zamówionego przedmiotu, co pozwala na oszacowanie terminu jego doręczenia. Takie rozwiązanie jest również niezwykle przydatne w sytuacji, gdy dana paczka zaginie podczas transportu. Wówczas odtworzenie jej drogi jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku przesyłek nierejestrowanych. Dzięki temu pracownicy firmy kurierskiej lub poczty są w stanie prześledzić ostatnie lokalizacje przedmiotu i znaleźć miejsce, w którym zniknął z pola widzenia.

Jest to bardzo cenna wiedza, na podstawie której klient może ubiegać się o zwrot pieniędzy od sklepu internetowego będącego nadawcą danego towaru. Wówczas następuje konsultacja z przewoźnikiem, a gdy zaginięcie zostanie potwierdzone – wypłata środków. Proces ten może być jednak bardzo czasochłonny i trwać dłużej niż 2 miesiące.

Wybór właściwego przewoźnika

O bezpieczeństwie paczki decyduje również wybór konkretnej firmy kurierskiej. Istnieją przewoźnicy o wątpliwej reputacji, cechujący się nie tylko długim czasem dostarczania paczek, lecz także wysokim wskaźnikiem uszkodzeń lub zaginięć przesyłek. Z tego powodu warto zdecydować się na sprawdzoną firmę cechującą się sprawnym działaniem nie tylko podczas rozwożenia paczek, lecz także w problematycznych sytuacjach, takich jak zgubienie jednej z nich.

Konsultacja z przewoźnikiem jest bowiem wymaganym krokiem podczas rozpatrywania spraw związanych z reklamacją. Wybór właściwej firmy kurierskiej cieszącej się dobrymi opiniami zwiększy bezpieczeństwo Twojej paczki oraz zmniejszy problemy pojawiające się w przypadku jej zgubienia lub uszkodzenia. Często wysoka jakość idzie w parze ze wzrostem cen konkretnych usług, jednak w przypadku bardziej wartościowych przedmiotów warto dopłacić kilka złotych, aby nie musieć martwić się o bezpieczeństwo nadanej przesyłki.

Ubezpieczenie przesyłki

Wiele firm kurierskich oferuje dodatkową usługę, jaką jest ubezpieczenie Twojej przesyłki. Wysokość należnej opłaty zależy od wartości paczki, jednak nie jest to droga inwestycja. Koszt ubezpieczenia wynosi zazwyczaj kilka złotych i różni się w zależności od cenników konkretnego przewoźnika. Istnieją jednak ograniczenia dotyczące maksymalnej wartości przesyłki oraz wysokości środków wypłacanych w momencie jej uszkodzenia lub zgubienia.

Wszystkie parametry dotyczące ubezpieczeń zależą od danej firmy kurierskiej i warto o nie zapytać podczas wypełniania formularza wysyłkowego. Niektórzy przewoźnicy prezentują swoje cenniki również w Internecie, co ułatwi Ci wybór najtańszej opcji ubezpieczenia wartościowego przedmiotu. Powyższe rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo Twojej paczki i pozwoli na wypłatę odszkodowania, gdy zajdzie taka potrzeba.

Co można ubezpieczyć?

Ubezpieczeniu podlegają towary różnego typu, od dokumentów, aż po wielkogabarytowe palety. Wypłata środków związanych z tego typu produktami bazuje na wartości wpisanej przez nadawcę w odpowiednie pole na formularzu wydawanym podczas nadawania przesyłki. W takim przypadku konieczne jest również podanie zawartości paczki, co przydaje się podczas negocjacji z ubezpieczycielem. Koszt ubezpieczenia jest bardzo niski i obejmuje zarówno przesyłki o wartości 100 zł, jak i 50 000 zł. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które martwią się o bezpieczeństwo swojej paczki i chcą zadbać o zadośćuczynienie finansowe w przypadku jej ewentualnego zagubienia lub zniszczenia,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − dwanaście =