Dane jasno pokazują, że w okresie świątecznym mamy do czynienia z okresem boomu zakupowego. Coraz większe zapotrzebowanie jest na zakupy robione drogą elektroniczną, a co za tym idzie ubezpieczanie ich. Wykupienie takiej polisy nie jest drogie, ale czy w rzeczywistości wiąże się z bezpiecznym dostarczeniem naszej przesyłki?
W internecie wszystko jest proste. Internet jest „łatwym” miejscem, gdzie załatwia się przeróżne sprawy. Codziennie z niego korzystamy i wygląda na to, że jeszcze długo to będzie trwać. .Wielu z nas decyduje się na dokonywanie zakupów online, szczególnie w okresie świątecznym.

„Koncertowo” na drodze

Jak się szacuję na Boże Narodzenie wydaje się w 2018 naszym kraju średnio około tysiąca stu złotych. Czy to dużo czy to mało? Zależy, o jakim standardzie świąt kto marzy. Przejdźmy więc do meritum sprawy. Koszt podany to średni wyliczony. Z tej sumy ok 40% kwoty wydawane jest na zakup prezentów. Jak wiadomo, są to podarunki coraz częściej kupowane przez internet.
Żeby szczęścia stało się zadość, prześcigamy się w pomysłach na „uszczęśliwienie” bliskiej rodziny. Nie o rodzaj prezentów mi się rozchodzi tylko o sam transport.  Święta Świętami, ale co z naszymi zakupami? Kto je do nas dowiezie? Paczki przed świętami niejednokrotnie zamawia się nieco wcześniej, ponieważ idą one dłużej. Po świętach mamy sytuację już opanowaną.

Już po?!

Zależy nam na czasie podczas rejestrowania zakupów. Ważny element to odpowiednie i terminowe dostarczenie przesyłki. Obok tej cechy na równoważni stawia się również inny element zakupowy. Jest nim ubezpieczenie przesyłki. Zakres ubezpieczenia obejmuje ryzyko nie otrzymania paczki i nie jest tu mowa o przekroczeniu terminu. Drugą opcją ubezpieczenia jest polisa na wypadek jej uszkodzenia. Chodzi raczej o ewentualne zaginięcie przesyłki. Zastanówmy się więc, czy naprawdę ma sens jej ubezpieczanie.
Ubezpieczenie przesyłki to opcja marketingowa czy faktyczny rzutujący na jakość zakupową element. Jako, że jest to czynnik nadobowiązkowy, nie każdy z niej musi korzystać. Firmy kurierskie prześcigają się w ofertach tego typu. Wartość takiego ubezpieczenia to kilka złotych i uzależniona jest konkretnie od wartości danego zamówienia. Ubezpiecza się duże, jak i większe towary, wszystko zależy od aktualnej oceny i oferty przewoźnika, jak i kwestii tego, czy dany transport może być objęty ochroną. Są to kwestie indywidualne poszczególnych firm transportowych.

Realizacja

Dynamiczny rozwój segmentu zakupowego sprzyja takiej formie i jej rozwojowi. Ubezpieczenia to opłacalność czy jedynie mit? Ochrona tego typu to akt obowiązujący od momentu zakupu online do momentu dostarczenia przesyłki do adresata lub momentu rezygnacji z zakupionego towaru. Czas realizacji zamówienia to ważna dyrektywa. Ale nie ma on wpływu na ubezpieczenie. Część firm transportowych przedmioty do pięciuset złotych ubezpiecza gratis. Koszt ubezpieczenia jest bardzo niski. Np. niektóre paczki do wartości pięćdziesięciu tysięcy złotych firmy (są takie ) ubezpieczają za trzynaście złotych.
Nieopłacalność takiej transakcji jest znikoma. Natomiast są specyficzne sytuacje, w których ubezpieczenia nie warto kupować, ponieważ są to wyłączone z ubezpieczenia produkty takie jak np. usługi, towary nie sprzedawane na terenie naszego kraju, towary zakupione na poczet firmy, artykuły pochodzące z przestępstwa, bilety, karnety, kupony czy doładowania telefonów. Należą do nich też zakłady bukmacherskie i inne gry hazardowe. Obok mamy też wszelkiego rodzaje zakupów nie ubezpieczanych jak zakupy żywności, roślin czy zwierzęta. Dodatkowo nie ubezpiecza się metali szlachetnych, numizmatów, dzieł sztuki, antyków, środków płatniczych, walut, bonów, czeków czy treści cyfrowych i dostępów do stron internetowych oraz pojazdów silnikowych.

Opłacalność

Adaptacja rynku tak wygląda sprawa wynikająca z potrzeb konsumenta. Pamiętajmy o tym, by nie stać się ofiarą ubezpieczeniowych oszustów. Kupujmy z rozwagą i czytajmy warunki ewentualnego ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =