Chcąc nadać przesyłkę zarówno o małym, jak i dużym rozmiarze, klienci firm przewozowych często zadają sobie pytanie, ile może ważyć nadawana paczka? W obecnych czasach wysłać można dosłownie wszystko, od niewielkich listów, dokumentów, poprzez meble i produkty budowlane oraz wiele innych, bardzo ciężkich towarów, które mogą wymagać specjalnego transportu.

Wiodące firmy transportowe zapewniają swoim klientom usługi dostarczenia przeróżnych pakunków na terenie kraju oraz na całym świecie. Jednak każda z nich ma inne wytyczne określające dopuszczalne, maksymalne rozmiary oraz ciężar transportowanych dóbr. Wiadomo, że kryteria dostawy oraz ceny pakunku będą inne dla przesyłki standardowej i niestandardowej, a jeszcze inne dla palety.

Rodzaje przesyłek

Jeśli wysyłasz paczkę krajową, szczelnie zapakowaną w kartonowe pudełko w kształcie prostopadłościanu, wówczas jej maksymalna waga musi wynosić 50 kg. Natomiast przesyłanie towarów pomiędzy krajami dopuszcza maksymalną wagę 31, 5 kg. Nadawane przesyłki dzielą się również na standardowe tzw. sortowalne oraz niestandardowe – niesortowalne. Dopuszczalna waga tych pierwszych określana jest zwykle na ok. 30 kg – 31,5 kg przy maksymalnej długości do 200 cm.

Do tego typu przesyłek bez wątpienia zalicza się towar zapakowany w kopertę kurierską, która z powodzeniem mieści format A4, jej waga zaś wynosi mniej więcej 0.5 kg. Natomiast wszystkie pozostałe pakunki, które mieszczą się w kategorii wagowej paczki sortowalnej, ale nie spełniają wymogów odpowiednich wymiarów, są przez wszystkich przewoźników traktowane jako niesortowalne, czyli niestandardowe.

Ich transport wymaga zwiększonego nakładu pracy i czasu ze względu na duże gabaryty oraz ciężar nieprzekraczający 70 kg. Jeśli dostosujemy się do wszystkich ustalonych przez przewoźnika wytycznych, możemy w znacznym stopniu wpłynąć na odpowiedni transport wysyłanej paczki bez względu na jej ponadprzeciętną wagę i wymiary.

Waga przesyłek paletowych

Wielu klientów coraz częściej wysyła towar zapakowany na palecie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdy mamy do wysłania ciężkie przedmioty o dużych gabarytach na przykład większe sprzęty AGD, których nie można przewozić w inny sposób, lub gdy pod ten sam adres wysyłana jest większa ilość paczek. Palety, zwłaszcza drewniane, zapewniają stabilność oraz bezpieczeństwo przesyłkom podczas transportu, skracają czas załadowania towaru i nadają się do wielokrotnego używania, a co najważniejsze maksymalna masa jednej palety o podstawie 1,2 x 0,8 m może wynosić aż do 1200 kg w przypadku wysyłania towaru przez firmę Geis.

DHL i UPS przewożą towar o wadze do 1000 kg, FedEx do 800 kg, a DPD tylko do 700 kg. Palety, tak jak każda nadawana paczka podlega klasyfikacji na standardową i niestandardową. Te pierwsze, na których znajduje się towar przesyłany wewnątrz kraju, nie mogą ważyć więcej niż 700 kg i muszą zmieścić się w wymiarach 80 cm x 120 cm przy maksymalnej wysokości 180 cm.

W przypadku wysyłania przesyłki paletowej za granicę jej wymiary powinny wynosić 70 cm x 120 cm. Paleta określona jako niestandardowa może ważyć w zależności od przewoźnika do 1200 kg, a towar na niej ustawiony może wystawać poza obrys jej podstawy. Koszt wysyłanego towaru na paletach naliczany jest na podstawie jej ciężaru. Przy wysyłce standardowej opłata może wynosić około 130 zł za paletę o wadze do 200 kg, a gdy waga przesyłki nie przekracza 300 kg, wówczas za paczkę zapłacimy około 170 zł.

Natomiast, wysyłając paletę za granicę, za ciężar w wysokości 100 kg należy uiścić opłatę około 130 zł. W przypadku, gdy towary, które chcesz wysłać, nie zmieszczą się w podanych wyżej, maksymalnych wagach, wtedy możesz skontaktować się z wybranym przewoźnikiem, który zapewni Ci indywidualną wycenę, oraz udzieli niezbędnych wskazówek, w jaki sposób należy tak ciężki towar zapakować i ewentualnie dodatkowo zabezpieczyć.

Wszechstronne wyszukiwarki

Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile może ważyć paczka, a nie masz czasu na porównywanie ofert przewoźników, wówczas zdaj się na niezawodną wyszukiwarkę internetową. To niezwykle komfortowy sposób na znalezienie obszernej bazy danych, która pokaże nam zestawienie oprócz dopuszczalnego ciężaru paczki, jej wymiary oraz koszty wysyłki uwzględniane przez wszystkie firmy przewozowe dostępne na rynku. Jedyne co musisz zrobić, w celu uzyskania informacji o maksymalnym ciężarze, wymiarze oraz kosztach nadania paczki, to podać kilka podstawowych informacji w wyznaczonych do tego polach.

Szukając informacji na temat nadania różnego rodzaju przesyłek, należy uwzględnić, że standardowych ofert otrzymamy więcej aniżeli tych dotyczących dużych i ciężkich gabarytów. Aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań, każdy, kto nadaje paczkę, powinien zdawać sobie sprawę z ogólnych wytycznych dotyczących przesyłek o dużych rozmiarach. W przypadku pakunków standardowych firmy kurierskie jasno określają warunki transportowe zarówno na terenie kraju, jak i za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =