Bardzo wielu Polaków wysyła paczki do krajów, takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Stany Zjednoczone lub Holandia. Są to państwa głównie europejskie, oferujące możliwość łatwego i taniego korespondowania. Wyjątkiem jest USA, jednak obecnie pojawia się coraz więcej opcji wysyłania paczek i listów prosto do Ameryki. A co w przypadku, gdy chciałbyś nadać przesyłkę do bardziej tropikalnego kraju?

W ofercie firm kurierskich znajdziesz również taką możliwość. Musisz jednak pamiętać, że wysyłka do krajów azjatyckich lub afrykańskich jest znacznie droższa niż w przypadku Europy lub Stanów Zjednoczonych. Czas doręczenia takiej paczki może być również bardzo długi, jednak ten czynnik zależy głównie od oferty firmy kurierskiej i przeznaczonych funduszy.

Jak nadać przesyłkę do dalekiego kraju?

Wiele popularnych firm kurierskich daje możliwość szybkiego wysyłania paczek do krajów znajdujących się na innych kontynentach. Usługa ta bywa stosunkowo droga, szczególnie w przypadku państw, do których rzadko nadajemy przesyłki. Oferta polskich przewoźników obejmuje wszystkie zasiedlone kontynenty, dzięki czemu możesz wysłać paczkę nawet do Zimbabwe czy Urugwaju. Decydując się na skorzystanie z takiej usługi należy jednak pamiętać, że wiąże się ona z licznymi formalnościami i dodatkowymi opłatami. Transport poza granice Unii Europejskiej jest regulowany zupełnie innym prawem niż w przypadku przewozu do Niemiec lub Holandii.

Każda przesyłka opuszczająca Europę podlega procedurze celnej. Problemy pojawiają się również w przypadku wysyłania droższych przedmiotów, których wartość przekracza 1000 euro. Decydując się na nadanie paczki do dalekiego kraju, musisz pamiętać, aby nie zawierała ona zakazanych przedmiotów określonych przez wybraną firmę kurierską. W przypadku naruszenia tej zasady istnieje możliwość zawrócenia przesyłki i odmowy jej wysłania. Jeśli Twoja paczka spełnia wszystkie wymagania, w kolejnym etapie trafia ona do przewoźnika.

Opłata celna

Coraz częściej słyszy się o dodatkowych opłatach obejmujących paczki, które przychodzą do nas spoza Unii Europejskiej. Jest to cło, czyli podatek od określonych towarów pochodzących z dalekiego kraju. W niektórych przypadkach obarcza się nim nadawcę, a w innych – odbiorcę. Wartość i sam fakt nałożenia opłaty celnej zależy od typu produktu, jego ilości, ceny i sposobu wysyłki. Niekiedy może być ona tak duża, że kupno produktu z zagranicy przestaje być opłacalne. Głównym celem cła jest ograniczenie importu i postawienie na konsumpcję krajowych towarów.

Ile kosztuje paczka poza Europę?

Koszt nadania paczki poza granice Europy zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest częstotliwość wysyłania przesyłek do danego kraju. Im większe zainteresowanie konkretnym kierunkiem, tym więcej kontenerowców i samolotów przewożących nasze pakunki. Dobrym przykładem są Stany Zjednoczone, do których możemy wysłać paczkę w cenie od około 60 zł pod warunkiem, że waży ona mniej niż kilogram.

Inaczej jest natomiast w przypadku mało popularnych kierunków, takich jak na przykład Tanzania. Wówczas koszt nadania przesyłki może być zatrważająco wysoki, sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Tak drogie usługi wiążą się jednak z niezwykle krótkim czasem doręczenia towaru do odbiorcy. W przypadku bardziej odległych terminów koszt nadania paczki jest zdecydowanie niższy, jednak nie należy zapominać o opłacie celnej.

Do jakich krajów możesz wysłać paczkę z Polski?

Firmy kurierskie działające na terenie Polski dają możliwość wysyłki towarów do ponad 200 krajów znajdujących się poza Unią Europejską. Za ich pośrednictwem jesteś w stanie dostarczyć swoją paczkę do Argentyny, Brazylii, Gruzji, na Bahamy, Filipiny lub do wielu innych miejsc. Koszt nadania takiej przesyłki zależy od wielu czynników, a cena w przypadku niektórych państw mieści się w granicach 100 zł. Mogłoby się wydawać, że dalekie położenie kraju docelowego znacznie opóźnia dostarczenie paczki. Jednak istnieją firmy kurierskie obiecujące przetransportowanie przesyłki w przeciągu dwóch dni roboczych, co oczywiście wiąże się z wyższą ceną całej usługi.

Bezpieczeństwo Twojej zagranicznej paczki

Zarówno w przypadku usług krajowych, jak i zagranicznych istnieje możliwość dokupienia dodatkowego ubezpieczenia, pozwalającego na wypłatę znacznie wyższego odszkodowania. Taki krok jest szczególnie ważny w przypadku wartościowych przedmiotów, których zaginięcie mogłoby być dużą stratą dla odbiorcy i nadawcy. Wykupienie ubezpieczenia jest możliwe dzięki specjalnemu punktowi znajdującemu się w formularzu wysyłkowym. W tym miejscu powinieneś wpisać przewidywaną wartość całej paczki oraz jej dokładną zawartość.

Pominięcie jakiegokolwiek elementu przesyłki może doprowadzić do odrzucenia wniosku o wypłatę należnego odszkodowania. Podobnie jest również w przypadku pakunków zawierających przedmioty wyłączone z transportu przez konkretną firmę kurierską. Tego typu paczki nie podlegają odszkodowaniu, a przewoźnik ma prawo odrzucić prośbę o ich wysłanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + dwa =