Taśma klejąca, znana także jako taśma pakowa, to obowiązkowy atrybut każdego kto staje przed zadaniem spakowania jakiejkolwiek przesyłki. Na rynku dostępnych jest wiele produktów znacząco różniących się od siebie parametrami, przeznaczeniem czy ceną. Jaką taśmę w takim razie wybrać, aby jak najbardziej odpowiadała naszym potrzebom? Oto wszystko co o nich trzeba wiedzieć.

Jaki klej wybrać?

Podstawowym sposobem podziału taśm pakowych, jest posortowanie ich w zależności od użytego w nich kleju. Dostępne kleje znacząco różnią się od siebie właściwościami, a co za tym idzie – optymalnym ich zastosowaniem. Oto trzy najczęściej spotykane na naszym rynku warianty:

AKRYL – najtańszy i najpopularniejszy klej używany do produkcji taśm klejących, niestety również najsłabszy. Źle znosi wilgoć oraz ujemne temperatury. Niezbyt nadaje się do zabezpieczania paczek czy pudeł do transportu. Przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań biurowych, na stosunkowo gładkich i śliskich powierzchniach.

HOT MELT – są to taśmy z kauczukiem syntetycznym, dużo odporniejszym i elastyczniejszym niż wcześniej wymieniony akryl. Wykazują większą siłę klejenia oraz odporność na wilgoć, jednakże zaleca się używanie ich jedynie w dodatnich temperaturach. Niestety w parze z parametrami idzie także większy jej koszt, co przy wciąż ograniczonych zastosowaniach taśmy, niezbyt korzystnie wpływa na jej stosunek jakości do ceny

SOLVENT – najdroższe, ale i najlepsze taśmy do produkcji, których wykorzystano kauczuk naturalny. Wykazują najlepsze właściwości klejące, są odporne na wilgoć oraz wysokie i niskie temperatury. Można używać ich zarówno na gładkich, jak i porowatych powierzchniach. Są doskonałym rozwiązaniem do zabezpieczania nawet ciężkich i masywnych paczek.

Oprócz tego, na rynku możemy spotkać także taśmy z mocno specjalistycznym zastosowaniem jak np. taśmy freezer – zachowujące swoje właściwości w ekstremalnie niskich temperaturach (nawet do -20) czy taśma akrylowa cichego odwijania, która pozwala nam na ciche odwijanie taśmy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Poza klejem warto zwrócić uwagę na szereg innych parametrów użytkowych, które później będą miały znaczący wpływ zarówno na odpowiednie zabezpieczenie naszej przesyłki, jak i na komfort naszej pracy podczas pakowania.

Producent – taśmy nieznanych firm często kuszą swoją atrakcyjną ceną, niestety ich jakość zwykle drastycznie odbiega od tego do czego przyzwyczaili nas renomowani producenci. Krótki termin przydatności, słaby klej czy długość mocno różniąca się od tej podawanej na opakowaniu to tylko początek długiej listy mankamentów taśm typu NoName.

Wymiary – taśma taśmie nierówna, a te mocno różnią się od siebie długością i szerokością. Jeśli chodzi o szerokość to wszystko jest dość proste – standardowa to 48 mm. Kiedy jednak przejdziemy do długości to sprawa lekko się komplikuje. Zazwyczaj rolka powinna posiadać 66 m bieżących taśmy, jednak aby uatrakcyjnić swój produkt wielu sprzedawców podaje długość w yardach. 1 yard to około 0,91 metra, co mocno przekłada się na finalną długość. Dla przykładu: taśma 66 yard (yardów) posiada 60 metrów bieżących, taśma 60 yard (yardów) posiada 54 metry bieżące. Co za tym idzie wymiar taśmy wyrażony np. w formacie 48×66 może być mocno mylący dla konsumenta. W razie braku informacji o jednostce długości, warto dopytać o to sprzedawcę.

Kolor – możemy wybrać taśmę przezroczystą lub matową (ta występuje w wielu wariantach kolorystycznych). Przezroczysta z oczywistych względów mniej rzuca się w oczy jednakże zaletą matowej jest to, że możemy po niej pisać a litery będą dużo lepiej widoczne.

Cena – najtańsze taśmy znajdziemy w naprawdę niskich cenach, bo ich koszt waha się już w okolicach kilku złotych. Jeżeli jednak chcemy sprawdzony i dobry produkt, który na pewno nas nie zawiedzie, warto przeznaczyć na ten cel przynajmniej kilkanaście złotych. Jeśli zużywamy duże ilości taśmy, najtańszym rozwiązaniem będzie zakup jej w pakietach po kilkanaście sztuk.

Zakres temperatur – tu warto wziąć pod uwagę zarówno to co będziemy przesyłać, jak i to kiedy będziemy to robić. Zimą musimy wybrać taśmy zachowujące swoje właściwości w niskich temperaturach, trzeba to także zrobić przy przewozie np. mrożonek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − dziesięć =