Wysyłając klientowi przesyłkę za pomocą kuriera, musimy mieć na względzie jej rozmiary oraz wagę. Warto sprawdzić, jakie parametry musi mieć nasza wysyłka, żeby została zaakceptowana przez firmę kurierską.

Mierzymy i ważymy naszą paczkę

Kiedy sprzedaliśmy wystawiony produkt i otrzymaliśmy zapłatę, musimy go wysłać. W tym celu należy spakować produkt do opakowania kartonowego, jest to jedyny akceptowalny przez firmy kurierskie sposób wysyłki Następnie należy dokładnie wymierzyć opakowanie biorąc pod uwagę wysokość x szerokość x głębokość kartonowej paczki.Później pozostaje nam zważyć przesyłkę. Wszystkie dane na bieżąco zapisujemy, to one decydują o wycenie usługi kurierskiej. Koszt wysyłki ustalamy na stronie internetową, wpisując odpowiednie wartości (rozmiar i waga) w określone rubryki. Przy okazji możemy się zapoznać z wymaganiami firm kurierskich co do przesyłek

Parametry paczek według firm kurierskich

Polityka niektórych firm kurierskich nie pozwala na przewóz niektórych produktów (między innymi silniki samochodowe, obiekty budowlane i przemysłowe ) a także rzeczy po prostu za dużych. Jako, że nie ma jednego, maksymalnego wymiaru przesyłki, porównamy oferty wybranych firm kurierskich pod względem wymagań dotyczących rozmiaru:

1. FedEx

Rozróżnia paczki na standardowe i niestandardowe. Paczką standardową będzie pojedynczy, prostopadłościenny element o najdłuższej krawędzi nieprzekraczającej 150 cm i pozostałych krawędziach nie przekraczających długością 70 cm. Ponadto suma dwóch najdłuższych krawędzi jest mniejsza niż 180 cm. Waga paczki standardowej nie przekracza 35 kg. Paczką niestandardową będą wszystkie elementy niekwalifikujące się do paczek standardowych (np. te zawierające płyny albo paczki o nieregularnych kształtach, przesyłki niespaletowane o wadze przekraczającej 35 kg). FedEx transportuje cięższe przesyłki za pomocą palet oraz w przesyłkach dłużycowych, przy czym:

  • Element na palecie powinien mieć następujące wymiary: krótszy bok podstawy mniejszy niż 80 cm x dłuższy bok nie większy niż 120 cm x wysokość elementu (wliczając też podstawę) nie przekraczająca 180 cm)
  • Długość przesyłki dłużycowej nie powinna być większa niż 3 m, zaś suma pozostałych wymiarów nie przekracza 80 cm

Ponadto, są jeszcze przesyłki specjalne o niestandardowych właściwościach, te przesyłki firma wycenia indywidualnie.

2. DHL

Firma DHL sortuje paczki na standardowe i niestandardowe. Paczka standardowa według DHL nie przekracza 31,5 kg oraz osiąga maksymalne wymiary: 120 x 60 x 60 cm (długość x szerokość x wysokość), przy czym wszystkie te wymiary nie mogą przekraczać 240 cm. W przypadku paczek niestandardowych, długość paczki powinna znaleźć się w zakresie 120 cm-200 cm a wszystkie wymiary nie mogą przekraczać 300 cm

3. UPS

Nakłada pewne ograniczenia co do wagi i rozmiarów pojedynczych paczek. Natomiast odnośnie całkowitej liczby paczek (np. jeżeli chcemy wysłać kilka przesyłek za jednym razem) już nie ma takich obostrzeń.
UPS przyjmuje, że jedna paczka:

  • nie przekracza masą 70 kg, przy czym paczka cięższa niż 31,5 kg kwalifikują się jako ciężka przesyłka i opatrzona specjalną etykietą.
  • długość+ obwód paczki nie większe niż 419 cm, przy czym jej maksymalna długość musi być mniejsza lub równa 274 cm
  • paczka przekraczająca powyżej określone wymiary podlega indywidualnej wycenie

4. DPD

Wymagania firmy DPD co do przesyłek różnią się w zależności, czy wysyłamy paczkę do miejsca w kraju lub za granicą. Standardowa paczka krajowa nie powinna ważyć więcej niż 50 kg, najdłuższy bok powinien mieć max 175 cm długości, a łączne jej wymiary nie powinny przekraczać 300 cm. Jeśli chodzi o standardowe paczki międzynarodowe, przyjmuje się, że suma obwodu podstawy oraz wysokości przesyłki nie może być większa niż 300 cm, zaś maksymalna długość odpowiada maksymalnej długości standardowej przesyłki krajowej.

Zachęcamy do przestrzegania wymagań określonych przez firmy kurierskie, w ten sposób unikniemy dodatkowych formalności i wyślemy przesyłkę na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 17 =