Wysyłanie paczek kurierskich to obecnie bardzo częsta praktyka, z której chętnie korzysta coraz więcej osób. Duża ilość sklepów internetowych, firm czy prywatnych osób samodzielnie przygotowuje takie paczki, dbając o odpowiednie zapakowanie czy oznaczenie. To ostatnie może budzić pewne wątpliwości i pytań typu jakie informacje powinny znaleźć się na pudełku, jakie oznaczenia możemy zmienić oprócz listu przewozowego i jak przygotować przesyłkę, aby kurier odebrał ją od nas bez problemu. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania oraz podajemy przydatne informacje, które sprawią, że opisywanie paczki będzie szybkie i bezproblemowe.

List przewozowy

Pierwszym i zarazem podstawowym dokumentem jest list przewozowy. To najczęściej naklejka lub kartka ze wszystkimi informacjami wkładana do przezroczystej foliowej saszetki naklejanej na pudełko. Mówią one kurierowi, gdzie i w jaki sposób ją dostarczyć. Każda firma posiada nieco inny wzór dostosowany do swoich standardów i oferty — choć dane tam umieszczane przeważnie są takie same dla wszystkich firm. Z pewnością będą to dane adresata, czyli osoby, do której ma trafić paczka — takie jak imię, nazwisko, kod pocztowy, adres i numer telefonu. Takie same informacje umieszcza się również w rubryce nadawca, aby w razie odesłania paczki można było ją odzyskać. W kolejnym polu zaznacza się również typ przesyłki — ekonomiczny lub ekspresowy. Pierwsza opcja jest opcją najtańszą i dochodzi do klienta w ciągu 2-3 dni roboczych. Opcja ekspresowa, czyli „priorytet” najczęściej trafia do adresata następnego dnia roboczego.

W liście przewozowym oprócz standardowych informacji można umieścić dodatkowe dane w zależności od możliwości i oferty danej firmy kurierskiej. Będą to z pewnością dane o zawartości, czyli opis transportowanych przedmiotów, deklarowana wartość paczki — na wypadek zagubienia, opcja potwierdzenia odbioru np. poprzez SMS, odesłanie dokumentu papierowego, czy chęć ubezpieczenia paczki. Bardzo często kurierzy samodzielnie lub my sami podczas wypełniania listu przewozowego zamieszczamy informacje o przesyłce tj. długość, szerokość czy wagę. Wpływa to na klasyfikację paczki i cenę.

List przewozowy najczęściej jest pobierany z internetu i dotyczy każdej konkretnej paczki. Każdy list posiada kod kreskowy i indywidualny unikalny numer. Po wprowadzeniu danych w systemie kuriera otrzymujemy zatem gotowy do wydruku dokument, który jest przeznaczony do konkretnej paczki i umieszcza się go właśnie na niej. Dzięki podanym numerom możliwe jest śledzenie paczki. Jest ona skanowana na każdym etapie podróży dzięki kodom kreskowym, a my przed komputerem za pomocą numeru przesyłki możemy sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się przesyłka. Kolejną opcją jest uzupełnienie listu przewozowego w siedzibie kuriera na jego druku, gdy nadajemy paczkę osobiście.

Opisanie informacji na stronie paczki

Bardzo często spotykanym elementem jest opisanie kartonu paczki. W dzisiejszych czasach w zdecydowanej większości nie trzeba tego robić, a sam sposób pochodzi z przeszłości, kiedy listy przewozowe nie funkcjonowały należycie lub nie było ich w ogóle. Jest to praktyka nie wymagana, gdyż informacje z listu przewozowego są wystarczające. W przypadku gdy mamy obawy o odklejenie się naklejki czy jej zniszczenie, możemy jak najbardziej na kartonie wpisać dane adresata, czy swoje jako nadawcy. Takie działanie pomoże w szybszym zidentyfikowaniu paczki z uszkodzonym listem przewozowym, choć sytuacje takie należą do rzadkości i można taką paczkę zlokalizować dzięki rejestracji na poprzednich etapach podróży.

“Uwaga szkło!.  “Tutaj Góra!”, “Nie rzucać!” – komunikaty

Bardzo ważnymi informacjami, które umieszcza się na paczce wysyłanej kurierem, która jest niestandardowa, są naklejki ostrzegawcze. Informują kuriera i firmę przewozową, jak nie należy się z nią obchodzić lub co jest przewożone w jej wnętrzu. Dzięki tym informacjom niestandardowa i najczęściej delikatna zawartość dociera nieuszkodzona do adresata i jest szczególnie traktowana. Do naklejek ostrzegawczych można zaliczyć kilka typów. Pierwszy to kieliszek z napisem „Uwaga szkło”. Należy naklejać taką informację, jeśli w paczce znajdują się szklane akcesoria czy dany przedmiot posiada szklane elementy. Kolejnym znakiem jest „Tutaj Góra” To strzałka lub strzałki skierowane ku górze paczki. Kurier z pewnością nie będzie stawiał takiej paczki na przypadkowym boku. Do bardzo popularnej informacji umieszczanej na paczce należy jeszcze „Chronić przed deszczem”, co symbolizuje parasolka z kroplami deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 20 =