Towar gotowy do wysłania, a Ty zastanawiasz się, jak go zapakować. Czego użyć – folii czy może kartonu? Oba sposoby mają swoich zwolenników i przeciwników. Pakowanie ma wpływ na cały transport paczki i jej bezpieczeństwo. Zatem co wybrać? Czym się kierować? Jak podjąć decyzję?

Opakowania kartonowe

Kartony w przeciwieństwie do folii są na pewno sztywniejsze. Pozwalają na umieszczenie w nich rzeczy w określonej pozycji. Za pomocą wypełniaczy możemy zapewnić przesyłce ochronę przed czynnikami mechanicznymi typu zgniatanie i deformacja. Odpowiednie wypełnienie zamortyzuje też skutek ewentualnego upadku i powstałych w ten sposób szkód. Kartony występują w wielu wariantach wielkościowych, co daje nam możliwość wyboru odpowiedniego kształtu i wielkości dla naszych potrzeb. Wzbogacając opakowanie o kątowniki lub styropianowe wzmocnienia możemy zapakować tak nawet ciężkie sprzęty AGD jak pralki czy lodówki.

Niepodważalnym atutem opakowań kartonowych jest to, że są w stu procentach biodegradowalne. Surowiec jest przyjazny dla przyrody, dzięki czemu swym wyborem przyczyniamy się do ograniczenia produkcji szkodliwych odpadów.

Tektura jest niezastąpiona w transporcie żywności. Tworzywo to nie absorbuje obcych zapachów, przez co żywność zachowuje pełne walory smakowe. Jest bardzo popularna w cukiernictwie.
Woda to największy wróg kartonu. Opakowanie tekturowe nie przetrwa bezpośredniego oddziaływania deszczu czy mrozu. Można to zjawisko minimalizować, wybierając grubość tektury, ale nie zapewni to jej nieprzemakalności. Dobrze przeanalizujmy więc, na jakie zagrożenia nasza przesyłka będzie narażona w trakcie transportu i czy nasz towar uległby ewentualnemu uszkodzeniu w przypadku zawilgocenia.

Pakowanie za pomocą folii

Pakowanie naszych paczek w folię to świetnie rozwiązanie, jeśli sprzedajemy coś jednorazowo, np. nasze ubrania. Nie warto wtedy kupować specjalnie kartonów, bezpośrednio w firmie kurierskiej kupimy kieszeń foliową, w którą możemy wrzucić rzecz. Przedmioty, które można ścisnąć czy zgnieść i nie zmieni to ich kształtu ze swobodą da się zabezpieczyć właśnie folią.

Większe firmy także korzystają z tego sposobu pakowania, stosując do tego tzw. folię kurczliwą, czyli zgrzewaną. Pakowane tak są np. puszki, woda mineralna. Ułatwia to transport tej żywności i późniejszy dostęp do niej dla klienta na sklepowej półce.

Zdecydowanie przewagą folii nad kartonem jest jej wodoodporność. Paczka zapakowana w foliową kopertę lub kieszeń nawet przy bezpośrednim kontakcie z wodą nie ulegnie uszkodzeniu, jej zawartość pozostanie nienaruszona.

Owijanie folią stretch stosuje się do pakowania towarów większych gabarytowo na paletach oraz tych, które są dość trudne w transportowaniu, chociażby ze względu na nieregularne kształty. Stretch jest bardzo wygodny do stosowania jako pakowanie w domu i stosunkowo tani. Jedna rolka starczy nam na na opakowanie kilkudziesięciu średnich przesyłek, w przeciwieństwie do kartonów, które za każdym razem trzeba kupować.

Ostateczna decyzja?

Wybór należy do Ciebie. Karton jest efektywniejszy wizualnie. Odpakowując przesyłkę z kartonu. czujemy się trochę jakby był to prezent. Przy odpowiedniej szacie graficznej i ozdobieniu tektury może to mieć ogromne znaczenie, jeśli przesyłki te są PR-owe. Zamawiając kartony firmowe, możemy umieścić na nich logo i wykorzystać tym samym do reklamy. Korzystając z folii, zapewnisz sobie pewność, że przesyłka nie będzie zawilgocona, a jej nieregularne kształty zostaną należycie zabezpieczone przed uszkodzeniami. Owinięte, wystające części są mniej narażone na otarcia, złamania, czy odpryski. Jest to opcja wygodniejsza przy domowym pakowaniu. Przedmioty większe, np. niestandardowo długie lub wysokie po prostu łatwiej zapakować jest w folię, niż szukać odpowiedniego wielkościowo kartonu. W zależności więc czy prowadzisz firmę i wysyłasz kilka przesyłek dziennie, zależy Ci na efekcie wizualnym,a kształt i wymiar produktów jest regularny warto zainwestować w opakowania kartonowe. Natomiast jeśli pakujesz przesyłki rzadko, w zaciszu domowym sięgnij po tanią i łatwą w użyciu folię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =