Niezależnie od tego, jaką wysyłkę wybraliśmy dla naszych przesyłek, kluczową sprawą są opakowania. Nie możemy pozwolić sobie na nietrwałe i niepewne materiały. Opakowanie musi być solidne, tak aby nie dochodziło do uszkodzeń wysyłanych towarów. W zależności od tego, co planujemy wysłać, będziemy mieć do wyboru kopertę, paczkę lub paletę. Na samym początku powinniśmy zmierzyć rozmiary przesyłek oraz poznać ich wagę.

Jaki rodzaj opakowania wybrać w zależności od rodzaju przesyłki?

Koperta kurierska najlepiej sprawdzi się w przypadku przesyłania dokumentów. Najpopularniejszym produktem jest tutaj koperta oznaczona symbolem DOX. Zmieszczą się w niej różne dokumenty, które mają wymiary maksymalne na poziomie 35 x 25 x 5 cm oraz wagę nie większą niż 1 kg. Ten rodzaj przesyłki kopertowej jest dostępny zarówno dla przesyłek nadawanych na terenie kraju, jak i zagranicy.

W przypadku przesyłek dokumentów, zawsze dobrym pomysłem jest umieszczenie ich dodatkowo w koszulce foliowej, co zabezpieczy je przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Przedmioty, których waga nie jest wyższa niż 31,5 kg najlepiej i najbezpieczniej wysyłać za pomocą kartonów posiadających regularne kształty. W przypadku dość drobnych przedmiotów elektronicznych, na przykład telefonów, czy aparatów najlepszym pomysłem jest zachowanie oryginalnego opakowania, które dodatkowo zabezpieczymy foliopakiem. W zależności od firmy kurierskiej, taka foliowa koperta nieznacznie różni się wymiarami. Kluczową sprawą jest fakt, że w takie opakowanie możemy zmieścić tylko przedmioty o określonych wymiarach, a delikatne, kruche rzeczy nie powinny być umieszczane w takich kopertach luzem.

Foliowe koperty są świetnym zabezpieczeniem dodatkowym, które chroni m.in. przed wilgocią. Jest to jeden z lepszych sposobów na pakowanie przedmiotów, którym nie są straszne uszkodzenia mechaniczne.
Przedmioty, które mają wagę przekraczającą 31,5 kg należy wysyłać, wykorzystując specjalne palety. Najczęściej jest to różnego rodzaju sprzęt AGD, RTV lub części samochodowe. W tym przypadku kurier udaje się po przesyłkę specjalnym samochodem zaopatrzonym w windę.

Jak wybrać odpowiedni karton do zapakowania przesyłki?

Zanim wybierzemy najlepsze opakowanie dla naszej przesyłki warto sprawdzić, jakie wskazówki na temat pakowania przekazuje dany kurier. Firmy kurierskie na swoich stronach zazwyczaj zamieszczają niezbędne wytyczne, które mają zapewnić to, że przesyłka trafi do adresata w nienaruszonym stanie.

Jeśli wybieramy odpowiedni karton powinniśmy pamiętać o tym, że lepiej wybrać ten o nieco większych wymiarach. W takim przypadku możemy zawsze skorygować przestrzeń, która nam pozostała stosując odpowiednie wypełnienia. Jeśli z kolei wybierzemy zbyt małe opakowanie, nie będziemy w stanie zapakować przesyłki. Konieczne jest również wzięcie pod uwagi materiału, z którego wykonany jest przedmiot. Tradycyjne trzywarstwowe pudełko jest często niewystarczające żeby zabezpieczyć daną przesyłkę. Jedne z najbardziej wytrzymałych opakowań to kartony pięciowarstwowe i to je powinniśmy wybierać, jeśli zależy nam na szczególnym zabezpieczeniu.

Jak dodatkowo zabezpieczyć przesyłkę?

Przygotowując przedmiot do wysyłki, zadbajmy o to, by nie posiadał on żadnych wystających elementów. Kruche oraz delikatne elementy powinny zostać dokładnie owinięte przy użyciu folii bąbelkowej. Nie powinniśmy zostawiać w kartonie pustych przestrzeni. Wypełnijmy je odpowiednio, dzięki czemu przedmioty nie będą luźno przemieszczać się w kartonie. Na koniec przesyłkę należy dokładnie okleić taśmą pakową, a na paczkę najlepiej przykleić specjalne oznaczenia ostrzegawcze. Jeśli zamierzamy umieścić w kartonie dość ciężkie przedmioty, powinniśmy zadbać o owinięcie całości folią stretch. Takie zabezpieczenie jest bardzo tanie i łatwo dostępne, a jednocześnie bardzo dobrze się sprawdza.

O dokładnym zabezpieczeniu przesyłek powinni szczególnie pamiętać właściciele sklepów internetowych. Wpływa to na budowanie pozytywnego wizerunku wśród klientów. Zawartość po odpakowaniu musi dobrze prezentować i pozostać nienaruszona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 12 =