W Stanach Zjednoczonych żyje bardzo wielu Polaków, co wiąże się z koniecznością wysyłania listów lub paczek. Obecnie mamy dostęp do coraz większej ilości firm kurierskich oferujących taką usługę. Jest to najłatwiejsze rozwiązanie, pozwalające na dostarczenie przesyłki w krótkim czasie. Dzięki temu nie musimy czekać tygodniami, aż wysłany przedmiot dotrze do adresata mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Istnieją jednak dwa sposoby doręczenia paczki do USA.

Jest to droga morska i lotnicza, różniące się od siebie czasem oczekiwania na wysłaną przesyłkę, a co za tym idzie – również ceną. Nadawca może skorzystać także z dodatkowego ubezpieczenia, pozwalającego na wypłatę odszkodowania w przypadku zgubienia lub uszkodzenia paczki. Tak szeroki zakres możliwości i dostępnych opcji sprawia, że wysyłka do USA jest obecnie znacznie łatwiejsza i bezpieczniejsza niż przed kilkunastoma lub kilkudziesięcioma latami.

Wyślij paczkę do USA bez wychodzenia z domu

Kurier jest zdecydowanie najszybszą opcją wysłania dowolnej przesyłki prosto do USA. W Internecie możesz znaleźć wiele firm oferujących możliwość wydrukowania listu przewozowego bez udawania się do ich siedziby. Cały proces odbywa się za pomocą strony internetowej przewoźnika i elektronicznego formularza. Wówczas obowiązkiem nadawcy staje się wpisanie dokładnych danych dotyczących adresata i osoby wysyłającej. Konieczne jest również podanie masy oraz wymiarów przesyłki. Na podstawie takich informacji strona internetowa generuje kwotę, jaką należy wpłacić na podane konto bankowe.

Po uiszczeniu tej opłaty na adres mailowy nadawcy przychodzi międzynarodowy list przewozowy, będący najważniejszym elementem całego procesu. Znajdują się w nim wszystkie informacje odnośnie przesyłki, więc bez wygenerowania takiego dokumentu wysłanie przedmiotu jest niemożliwe. List powinien zostać wydany w trzech kopiach – jednej dla nadawcy, jednej dla firmy kurierskiej i jednej, która musi zostać wysłana wraz z paczką.

Po uzupełnieniu niezbędnych informacji, uiszczeniu opłaty i otrzymaniu listu przewozowego przesyłka zostanie odebrana przez kuriera, dzięki czemu nie musisz wychodzić z domu, aby dopełnić wszystkich formalności. Na podstawie Twojej kopii listu przewozowego jesteś w stanie śledzić drogę paczki za pomocą specjalnego panelu znajdującego się na stronie internetowej wybranej firmy kurierskiej.

 

Paczka do USA – ile kosztuje?

Koszt nadania paczki do Stanów Zjednoczonych zależy od wielu czynników. Najważniejsze są gabaryty, masa oraz typ konkretnej przesyłki. Warto również pamiętać, że paczki do USA mogą zostać wysłane drogą morską lub powietrzną, co również wpływa na cenę usługi. Przyjmuje się, że nadanie przedmiotów ważących nie więcej niż 1 kg kosztuje od około 60 zł do nawet 500 zł. Taka rozbieżność ma związek z pozostałymi czynnikami warunkującymi ostateczną kwotę, za jaką możesz wysłać paczkę do USA.

Istotny jest również czas otrzymania przesyłki przez odbiorcę. Droga lotnicza cechuje się szybszym dostarczaniem powierzonych przedmiotów niż w przypadku przewozu statkiem. Z tego powodu koszt wysłania paczki samolotem jest znacznie wyższy i plasuje się w okolicach górnej granicy cenowej.

Ubezpieczenie paczki do USA

Podobnie, jak w przypadku przesyłek krajowych, paczki do USA mogą zostać dodatkowo ubezpieczone.Takie rozwiązanie zapewnia wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy firma kurierska dopuści się zaniedbania skutkującego zgubieniem lub zniszczeniem przedmiotu. W stosunku do kosztu nadania paczki do USA, dodatkowe ubezpieczenie nie wydaje się drogie. Warto w nie zainwestować szczególnie w przypadku wartościowych obiektów, których utrata byłaby znaczną szkodą dla nadawcy i odbiorcy. Wykupienie takiej opcji jest niezwykle proste i wymaga zaznaczenia odpowiedniego pola na wypełnianym formularzu wysyłkowym.

Konieczne jest również wpisanie zawartości przesyłki i jej szacowanej wartości. Nie warto zatajać żadnego elementu, ponieważ uszkodzenie lub zgubienie paczki, która nie została dokładnie zadeklarowana nie podlega wypłacie odszkodowania. Ubezpieczona przesyłka nie może również zawierać przedmiotów zakazanych, znajdujących się na liście towarów wykluczonych z transportu przez wybraną firmę kurierską.

Tanie przesyłki do USA

Istnieje możliwość ograniczenia kosztu wysłania paczki do Stanów Zjednoczonych. Niektóre przedmioty mieszczą się w koperty, zatem mogą zostać nadane jako zwykły list. Należy jednak pamiętać, że kurier ma prawo odmówienia przyjęcia przesyłki, w przypadku której istnieje ryzyko, że uszkodzi się podczas transportu. Taka sytuacja dotyczy przedmiotów zapakowanych w niewłaściwy sposób, na przykład zbyt dużych produktów umieszczonych w kopertach.

Kolejnym sposobem ograniczenia kosztów może być wybranie tańszego sposobu dostarczenia paczki. Droga morska jest zwykle bardziej czasochłonna, co wiąże się z niższą ceną nadania przesyłki. Zatem jeśli adresat może poczekać na nią kilka tygodni, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z tańszej opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 5 =