Sprzęt elektroniczny to jeden z najczęściej wysyłanych kurierem typów przedmiotów. Komputery, telewizory czy telefony masowo są kupowane w sklepach internetowych i dostarczane właśnie w paczce do naszego domu. Wiele osób decyduje się również transportować swoje prywatne urządzenia w taki sposób. Aby przesyłka dotarła bezpiecznie i w nienaruszonym stanie, warto pamiętać o kilku elementach podczas pakowania. Sprzęt elektroniczny jest w tym względzie bardzo wymagający. Przestrzegając kilku zasad, samo pakowanie będzie proste, a produkt w paczce dotrze do adresata w idealnym stanie. Jak zatem spakować sprzęt elektroniczny? Jak zabezpieczyć urządzenia? Jakie pudełko wybrać? O czym warto pamiętać? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania i przydatne wskazówki.

Zabezpieczenie sprzętu

Pierwszą czynnością, z jaką musimy zmierzyć się podczas pakowania sprzętu elektronicznego, jest zabezpieczenie samego urządzenia. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest spakowanie go w markowy karton, który posiada odpowiedni kształt i zabezpieczenia styropianowe. Karton taki wystarczy okleić papierem pakowym lub włożyć do pudełka wysyłkowego i nadać u kuriera. W wielu przypadkach jednak nie posiadamy firmowych pudelek i zabezpieczeń. Pierwszym elementem pakowania w takim przypadku, jest bezpośrednie owinięcie laptopa czy telewizora materiałem syntetycznym. W tym celu doskonale sprawdzą się plastikowe worki pakowe czy arkusze plastikowo-silikonowej folii. Materiały te ochronią nasz sprzęt przed kurzem czy wodą. która, choć nie powinna dostać się do paczki, czasami może tam się znaleźć. Pierwsza warstwa zabezpieczeń zapobiega też zarysowaniu sprzętu. Dobrym pomysłem jest użycie folii bąbelkowej, która doskonale spełni oba zadania.

Ułożenie sprzętu elektronicznego w pudełku

Wstępnie zabezpieczony sprzęt elektroniczny powinien być transportowane w odpowiednim pudełku o odpowiedniej wielkości. Powinniśmy dobrać je indywidualne. Musi mieć ono wystarczająco dużo przestrzeni na wypełnienie pianką czy styropianem oraz nie być ani za duże, ani zbyt ściśle przylegające do sprzętu. Wolna przestrzeń powinna być wielkości kilku – kilkunastu centymetrów z każdej strony sprzętu. Pozwoli to na odpowiednie zabezpieczenie urządzenia.

Piankowe i styropianowe wypełnienie

Gdy wybierzemy odpowiednio duży karton, nadchodzi czas na kompleksowe zabezpieczenie sprzętu elektronicznego. Będzie ono pochłaniało wstrząsy i amortyzowało sprzęt. Do tego celu warto użyć styropianowych oryginalnych wkładek, bloków styropianowych lub piankowego wypełnienia w postaci kilkucentymetrowych kulek czy kwadratów. Umieszcza się je na samym spodzie pudełka, a następnie wkłada zabezpieczony sprzęt. Pozostałe wolne przestrzenie szczelnie wypełniamy pozostałą pianką lub styropianem. Wypełnienie powinno być odpowiednio gęste. Musi ono unieruchamiać sprzęt i podczas typowego przenoszenia uniemożliwić przesuwanie się telewizora czy laptopa. Jeśli sprzęt podczas standardowego przenoszenia porusza się — powinniśmy w paczce umieścić nieco więcej wypełnienia. Taki stan zagwarantuje bezpieczeństwo i przejmowanie siły uderzenia w razie upadku paczki.

Zewnętrzne pudełko

Jednym z najważniejszych elementów pakowania sprzętu elektronicznego jest zewnętrzne pudełko. Wbrew pozorom wpływa ono na zabezpieczenie telewizorów, laptopów czy konsol do gier. Zdecydowanie nietrafionym pomysłem są pudełka z cienkiego papieru — np. po meblach czy innych urządzeniach. Warto wybierać pudełka trójwarstwowe. Są one o charakterystycznym brązowym kolorze, a ich struktura gwarantuje dobrą dodatkową amortyzację i odpowiednią sztywność. Skalda się one z trzech warstw — dwóch wewnętrznych i środkowej w postaci harmonijki. To właśnie ona odpowiada za przyjmowanie uderzeń i odkształcanie się. Jeśli wybierzemy już odpowiedni karton zewnętrzny, powinniśmy pomyśleć również o taśmie pakowej. Do tego celu warto wybrać model o takim przeznaczeniu oraz dokładnie okleić paczkę. Muszą w tym celu zostać oklejone wszystkie kanty paczki oraz łączenia górnej i dolnej części. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie dwóch lub trzech poprzecznych i podłużnych pasów, które stworzą pełną kratę na pudełku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + dwadzieścia =